Avslutad | Klassiska – Lördag 9 juli 2022
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,20 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCa/P, höjd på hänget 1,6 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 2,4 g, smaragden har nagg samt inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Ca/P, diameter 18 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,9 g, ett fåtal diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/P, 24 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-Cr/P, stift, vikt 1,1 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,5 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 2,1 g, 2 diamanter med små nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-TCr/SI-P, 28 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 6 mm, stift, vikt 1,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,5 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 2,6 g, någon diamant med inneslutning som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfasetterad safir ca 0,74 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCa/P, längd 41 cm, vikt 2,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 18 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W-TCr/P, stift, vikt 1 g, 1 diamant har en naturlig hålighet, båda diamanterna har nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 11 mm, längd på kedjan 40 cm, vikt 1,7 g, mittstenen har nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 briljantslipade diamanter 1,30 ctv, ca TW-W/SI2-P1, 20 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-W/SI-P, ryska stämplar, stift/hakar, vikt 5,6 g.
RIVIERECOLLIER, 18K roséguld, 150 briljantslipade diamanter ca 12,47 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, längd 48 cm, vikt 38,4 g, några diamanter har nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter 0,52 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 16 mm, kedja 40 cm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g,
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g,
ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K rodierat guld, 47 briljanter ca 1,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 20,0 g