Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,5-5,0 mm, lås i 18K guld och silver med cabochonslipad mörk blå-grön safir,12 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, längd 90 cm, vikt 26,2 g, slitna fattningar, en diamant utbytt med briljantslipad diamant, flera diamanter har inverterade naturaler och nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,0-8,8 mm, lås i 18K vitguld, längd 64,5 cm, vikt 35,8 g.
REY URBAN, armband, 18K guld, ametist, odlade pärlor, Stockholm 1961, längd 17,5 cm, vikt 18,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 0,32 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-Cr/SI.P, vikt 2,7 g, stift.
COLLIER, 18K guld, gröna glasstenar, antik, längd 41 cm, vikt 31,5 g, omarbetad med lås i 14K guld, några klor saknas och är skadade, glasstenarna har nagg och slitna fasettkanter.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TCa-Ca/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, stl 17,5 mm, vikt 11,4 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 17,5 mm, vikt 11,5 g, gravyr.
ARMBAND, 9K guld, pansarlänk, hjärtlås, England, längd 19 cm, vikt 42,0 g, säkerhetskedja.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, blå och vita fasetterade safirer, höjd 15 mm, skruvmekanism, vikt 3,5 g, etui, flertalet safirer har skador samt nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, stift, vikt 1,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 antikslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI2-P1, vikt 1,7 g, diamanter med nagg.
COLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca TW/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,7 g.
COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca TW/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,7 g.
BRÖDKORG, silver, med handtag, blomdekor, Nederländerna 1900-talets andra hälft, längd 25,4 cm, bredd19,2 cm, höjd 5,5 cm, vikt 455,3 g, buckla.