Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ct, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,75 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-Ca/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 179 briljantslipade diamanter 7,43 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 41,5 cm, vikt 19,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamaner ca 1,03 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, stift, vikt 1,7 g, ena diamanten med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW-TCr/VS-SI,höjd 7,5 mm, vikt 1,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/rodinerat guld, 2 smaragdslipade blå topaser, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/VS-SI, Ryssland, 1900-talets andra hälft, höjd 32 mm, vikt 13,4 g, topaser med nagg, sliten rodinering.
RING, 18K guld, rodinerat guld, smaragdslipad topas, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/VS-P, Ryssland, 1900-talets andra hälft, stl 16,25 mm, vikt 7,7 g, topasen något lös i sin fattning, sliten rodinering.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 16,5 g.
RING, platina, 7 äldre navetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca River-W/VVS-VS, 16 carréslipade syntetiska safirer, Fransk kontrollstämpel, stl 18 mm, vikt 7,9 g, en diamant är skadad.
L.BÖKMAN, smyckeset, collier, örhängen, förgyllt silver, Stockholm 1880, örhängena är omgjorda och stämplade 1956, längd collier 43,5 cm, vikt 39,5 g.
RING, platina, briljantslipad diamant 0,68 ct W(H)/SI2 inskription GIA 2196614510, 14 briljanter ca 0,14 ctv, stl 17 mm, vikt 3,8 g, gravyr, stark flourescens.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 0,75 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 3,7 g, slitna klor.
RING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa/P, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K guld, ametist ca 19,00 ct, stl 18,75 mm, vikt 15,7 g, ametisten har små nagg.
RING, 14K vitguld, ovalslipad diamant 0,47 ca R(E)/SI2, 54 briljantslipade diamanter 0,78 ctv, ca W-TCr/SI-P, GSI certifikat, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.
RING, 14K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.