Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,3 mm, lås i vitmetall, längd 66 cm, knutet, vikt 28,8 g.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, grönt och gult, knutet, längd 72 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
COLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor varav några färgade, fasetterad karneol, bergkristall, längd 46 cm, vikt 27,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 10 mm, vikt 0,3 g, en diamant skadad och några har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 1,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, vikt 1,4 g, stift.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, höjd 12 mm, vikt 2,8 g, stift.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, ovalslipade safier ca 0,40 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/P, höjd 9 mm, vikt 3,2 g, stift.
CARMOSÈHÄNGE, 18K guld, delvis rodinerat, ovalslipad safir ca 0,40 ct, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/P, höjd 20 mm, vikt 2,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, mörkblå ovalslipad safir ca 1,00 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,5 g, några diamanter har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 2,2 g, stift, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.