Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,20 ct, ca Light Yellow/VS, 13 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/VS, mått ca 8,0 x 5,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, vikt 1,6 g, den ena diamanten med nagg på kulett.
RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, storlek 17 mm, vikt 2,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TCr/VVS-VS, stift, vikt 1,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TCr-Cr/VVS-VS, stift, vikt 1,6 g.
KEDJA, sterlingsilver, fasetterad ankarlänk, bredd 3,0 mm, längd 44 cm, vikt 15,4 g.
KEDJA, sterlingsilver, fasetterad ankarlänk, bredd 1,9 mm, längd 42 cm, vikt 5,0 g.
DAVID ANDERSEN, skål, silver, hamrad yta, Stockholm 1922, höjd 5,5 cm, diameter 12 cm, vikt 152,5 g.
MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, grön kalcedon, signerad Per Sköld, 4,5x4,8 cm, vikt 13,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, blå safirer, briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca W/SI, vikt 4,5 g, gravyr, safirer med skador och slitna fasetter, 2 diamanter med nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
RING, 14K vitguld, safirer, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16 mm, vikt 5,8 g, några diamanter med nagg.
RING, platina, rosa safir, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,4 g., safiren har inneslutningar som når ytan, diamanter med nagg.
BROSCH, sterlingsilver, blå sten, Per Sköld, Michelsen, Stockholm 1960, mått 5 x 2 cm, vikt 11,0 g.
ARMBAND, sterlingsilver, blå stenar, signerad Sengel, Michelsen, Stockholm 1950, längd 18 cm, vikt 28,6 g.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, sterlingsilver, Miss Butterfly, längd 45 cm, vikt 8,3 g.