Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
COLLIER, kulor av lapis lazuli, längd 43 cm, vikt 67,7 g, trädd på vajer, dobbar passar till Lynggaard.
ARMBAND, silver, aventurinkvarts, ametist, karneol, lapis lazuli, obsidian, Mexico, längd 17 mm, vikt 65,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 21,25 mm, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, 2 diamanter är skadade, slitna fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca W(H)/SI1, stl 16 mm, vikt 3,9 g, gravyr.
OLLE OHLSSON, ring, oxiderat sterlingsilver, 18K guld, Stockholm 2011, stl 16 mm, vikt 5,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,36 ct enligt gravyr, vikt W/VS, stl 16 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad ametist, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 18 mm, vikt 1,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad topas, briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 19 mm, vikt 2,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr/S-SI, längd 43 cm, vikt 3,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W-TCa/VS-SI, längd 14,5 - 16,5 cm, vikt 2,9 g, en diamant med skada.
ARMBAND, 18K guld, blått glas, 171 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 19 cm, vikt 10,3 g, nagg på en blå glassten, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld / silver, syntetisk rosa safir, 12 diamanter med äldre slipningar, 3 diamanter är skadade, stl 15 mm, vikt 8,7 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, lås i 18K guld, turkos, längd 56 cm, vikt 53,7 g.