Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-CR/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g, öppen ringskena, en diamant är skadad.
FINN JENSEN, collier, örhängen, sterlingsilver, emalj, längd 42 cm, clips, vikt 36,4 g, emaljskador.
PÄRLÖRHÄNGEN, två par, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, grå ca 5,9 mm, rosa ca 5,2 mm, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipade och åttkantslipade diamnater ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 15 mm, vikt 2,2 g.
BROSCH, 18K guld, ovalslipad ametist, filigranarbete, Dahlgren & Co, Malmö 1912, höjd 27 mm, vikt 2,8 g.
RING, 14K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv ca LBR/P, stl 17 mm, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca Ca/SI, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 14K vitguld, odlad pärla ca 8 mm, 6 gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, stl 19 mm, vikt 7,2 g.
RING, 14K guld, odlad pärla, rubin, smaragd, safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Ca/P, stl 16,75 mm, 3,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg, pärlan med slitage.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, smaragder, 4 diamanter ca 0,02 ctv, höjd 18 mm, vikt 3,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W/SI, höjd 15 mm, vikt 2,7 g, stift, olika snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 11 mm, vikt 1,4 g, stift.