Avslutad | Klockor – Lördag 11 juni 2022
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Automatic, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 0087/1000, Boett nr. 93012824-2, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, ca 1995, tygpåse. Detta är Sjöö Sandströms första modell på marknaden, producerad i 1000 exemplar.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 16030, Serie nr. 9247405, Cal 3035, Verk nr. 1506016, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk (renoverad), viklås (2005), Ref nr. 62510H-MA5/555 B, cert, oktober 1986.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16014, Serie nr. 8331997, Cal 3035, Verk nr. 1203654, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, utbytta visare, skadad urtavla, NATO-band, ca 1984.
JAEGER-LECOULTRE, herrur, 28 x 28,5 (36) mm, Cal K 881, Serie nr. 1568059, Boett nr. 869893, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1963.
OMEGA, damur, 14 (30) mm, Cal 440, Serie nr. 17163926, Boett nr. 472553, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk (mönster), längd 177 mm, totalvikt 98,8 gram, ca 1959, box (Wempe Hamburg).
CARTIER, Santos Galbée, Cal 157, Boett nr. 1057930 / 11521, damur, 23,5 x 24 (34,5) mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad krona, originallänk, viklås, Ref nr. 02/91, ca 1991.
TAG HEUER, Link, (200 Meters), "Tachymetre", Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. XN6344, Ref nr. CJF2111.BA0576, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. FAA012-Y-H2/3091 Y, cert, november 2005, box, ytterkartong (skadad).
Klockor Piaget
PIAGET, damur, 22 x 27 mm, Cal 9P, Verk nr. 7005823, Boett nr. 9133 A6 / 190801, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, defekt (fjäder av), skadad krona, integrerad originallänk, längd 184 mm, totalvikt 84,2 gram, ca 1975.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, 3000, Sevenday (T Swiss T), Cal 1501K, Serie nr. 5416832, Boett nr. 6030762 / 706 DT, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, dag (svenska), datum, läderband, ca 1965.
OMEGA, Constellation, "Manhattan", Chronometer, Cal 1431, Serie nr. 46729166, Ref nr. DD 398.0867, Boett nr. 198.0141/398.0867, herrur, 29 x 32,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, integrerad originallänk (halvstav), viklås, Ref nr. 1392/084, ca 1984.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, s.k. "Wide Boy", Ref nr. 1600, Serie nr. 2398161, Cal 1570, Verk nr. D791040, Boett nr. 1600, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (går ej, balansaxel av, akut servicebehov), skadad boett (porer), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-N4/555, tillverkad fjärde kvartalet 1969.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust 36, Chronometer, Ref nr. 116231, Serie nr. 3264T1K4, Cal 3135, Verk nr. 94GX6833, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/rosa guld (Everose), automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72601-C4E/5XZ, cert, oktober 2015, box, ytterkartong (skadad).
CERTINA, Chronolympic, "Tachymetre/Base/Pulsation", Cal 674 (Valjoux 7750), Ref nr. 674.3559.41, kronograf (defekt), herrur, 43 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1975.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 90263760, PIC nr. 2221.80.00, Ref nr. SU 396.1504, Boett nr. 196.1504 (LL), herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, cert, april 2008, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 69173, Serie nr. S205723, Cal 2135, Verk nr. 2380660, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, utbytt urtavla/visare (Luminova), Jubileelänk (se bild), viklås, Ref nr. 62523D-18-S8/468 B, cert, december 1993, box, ytterkartong.
FICKUR, 59 mm, savonett, "Répetition Chronographe", Serie nr. 255212, Boett nr. 221112, 14K guld, ankargång, kvartsrepeter, kronograf (nollställer ej), innerboett i 14K guld, gravyr, bucklor, ca 1915.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50,5 mm, Cal V, Serie nr. 17082, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1902.
OMEGA, De Ville, Ille de France, Serie nr. 54394509, PIC nr. 6370.23.00, Ref nr. DL 795.0898.2, Boett nr. 795.0898.2, damur, 21 x 21 mm,bicolour, quartz, safirglas, defekt (går ej), originallänk, viklås, Ref nr. 6151/441, cert, december 1994, box, ytterkartong
LONGINES, herrur, 33 mm, Cal L156, Serie nr. 57780224, Boett nr. 21613126 / 6778 1 / 156, stål, quartz, mineralglas, datum, visare ej synkroniserade, läderband, originalspänne i stål, ca 1993.