Avslutad | Klockor – Lördag 11 juni 2022
Klockor Hermès
HERMÈS, Paris, Medor, Serie nr. 745486, Boett nr. ME1.201, damur, 23 x 23 (32) mm, doublé, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, ca 1996.
OMEGA, damur, 16,5 x 17,5 mm, Cal 485, Serie nr. 28563975, Boett nr. B46044 / 8211, 18K vitguld, manuell, safirglas, fornverk, diamanter på boetten (10 st.), integrerad originallänk, Ref nr. 811.703, längd 170-165 mm, totalvikt 36,4 gram, ca 1969.
TISSOT, Antimagnetique, Cal 27-7, Serie nr. 2069252, Boett nr. 13322/4784, herrur, 33,5 mm, stål (Denisteel), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), boett signerad Dennison, läderband, ca 1948.
DAMUR, 16 x 24 mm, platina, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt (akut servicebehov), diamanter på boetten (64 st. W/VS, ca 1,40 ctv), baguettslipade diamanter på boetten (2 st. W/VS, ca 0,20 ctv), integrerad länk 18K vitguld, 14 cm, ca 1935.
CARTIER, Tank Solo, Cal 690, Ref nr. W1018355, Boett nr. 2715 / 269827 PL, herrur, 27 x 28 (35) mm, stål, quartz, safirglas, läderband, viklås, ca 2010.
OMEGA, Constellation, ´95, Cal 1532, Serie nr. 56562139, PIC nr. 1312.30.00, Ref nr. DE 396.1201, Boett nr. 396.1201, herrur, 33,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk (halvstav), viklås, Ref nr. 1552/862, längd 175 mm, ca 1999.
OMEGA, De Ville Prestige, "Butterfly", Cal 4061, Serie nr. 92386778, PIC nr. 424.10.33.60.52.001, Boett nr. STZ001593, damur, 32,7 mm, stål, quartz, safirglas, diamanter på urtavlan (8 st. 8/8), originallänk, viklås, Ref nr. STZ001931-JJF-50, cert, juli 2016, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, Cal 4061, Serie nr. 92872742, PIC nr. 131.20.28.60.08.001, Boett nr. STZ008353, damur, 28 mm, stål/guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. STZ008295, cert, november 2019, box, ytterkartong.
LONGINES, Prima Luna, Serie nr. 50202556, Ref nr. L8.110.4.87.6, damur, 26.50 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (11 st. TW/VS ca 0.032 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. L600130441 W, cert, juni 2019, box, ytterkartong.
LONGINES, Flagship, Heritage, Cal 615 (ETA 2895-2), Serie nr. 39653268, Ref nr. L4.795.4.78.2, Boett nr. L4.795.4, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, läderband, cert, juli 2013, box (ej komplett), ytterkartong.
Klockor Casio
CASIO, G-Schock, Serie nr. 201E129I, Ref nr. GMW-B5000GD-9ER, unisex, 43,2 mm, doublé, quartz (Tough Solar), safirglas, digital, originallänk, viklås, ca 2018, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Aqua Terra, Master Chronometer, Cal 8900, Verk nr. 89305095, Serie nr. 89305095, PIC nr. 220.12.41.21.03.002, herrur, 41 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, integrerat gummiband, viklås, Ref nr. 94521883, servad november 2021, cert, maj 2018, träbox, ytterkartong.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tango, Boett nr. 5560, herrur, 36 mm, bicolour, quartz, safirglas (repor), datum, originallänk, viklås, ca 1995.
ROLEX, Oyster Perpetual, Explorer, Chronometer, Ref nr. 214270, Serie nr. G056588, Cal 3132, Verk nr. 3 4880636, Boett nr. 2430, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 77200-5ME, servad september 2020, cert, 2010, box.
ROLEX, Orchid, Serie nr. 547700 Boett nr. 9446, damur, 16 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas (nagg), briljanter på boett (2 st. TW/SI, ca 0,40 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1.60, längd 140 mm, totalvikt 17,8 gram, ca 1960, box, ytterkartong.
CERTINA, DS-3 Chrono (330 m/1000 ft), Cal ETA 7750, Boett nr. 10520-BB-TKP/674.7128.42, kronograf, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, lysplupp saknas, originallänk, viklås, Ref nr. RKQ/61003, gummiband, viklås, ca 2006, box. Limiterad och numrerad (Nr. 0515/1888).
TISSOT, Navigator (T Swiss Made T), "Tachymetre", Cal 2170 (Lemania 1341), Serie nr. 17295226, Boett nr. 45 501, kronograf, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1974.
TISSOT, Antimagnetique, Cal 27-3, Serie nr. 998542, Boett nr. 6072/4/ 6076, herrur, 30,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1940, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, Cal 591, Serie nr. 17648594, Ref nr. CK 14704, Boett nr. 14704-2 SC, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.