Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 12 maj 2022
PÄRLCOLLIER, odlade diskformade sötvattenspärlor, ca 11,5 mm, knutet, lås i sterlingsilver, längd ca 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, två olika storlekar, trädd på tråd, delvis knutet, utan lås, längd ca 70 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, vikt 6,7 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 0,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 12 mm, vikt 2,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, stängbara krokar, längd ca 22 mm, vikt 4,6 g.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till hundradelar, maxkapacitet 500 g, storlek ca 12,7 x 7,7 cm, vikt 121 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, vikt 6,6 g.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade barocka sötvattenspärlor, knutet, lås i sterlingsilver, längd ca 49 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 14 odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 16 x 18 mm, vikt 7,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade knappformade sötvattenspärlor ca 12 mm, stift, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 6 odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, stift, längd ca 17 mm, vikt 3,0 g.
LYRLJUSSTAKAR, ett par, silver, J O Degrman, Haparanda 1841, höjd 12 cm, vikt 343,3 g, fyllda, momgram, skador och lagningar.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, rosenkvarts och färgade odlade sötvattenspärlor, krokar, längd ca 40 mm, vikt 10 g.