Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 12 maj 2022
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca W/SI-P, vikt 0,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,39 ct, ca Brown/P1, stl 17,75 mm, vikt 6,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 3,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, nagg vid rondisten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka sötvattenspärlor ca 25 x 20 mm, krokar, vikt 13,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka sötvattenspärlor ca 25 x 15 mm, krokar, vikt 14,4 g, ena pärlan med mindre ytskador.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10,9 mm, stift, vikt 3,4 g, ena pärlan med ytdefekt.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, stift, vikt 0,8 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,04 ct, ca TW/SI, höjd 9,8 mm, vikt 0,4 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/VS, vikt 1,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca TCa(L)/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, skadade fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, TW/VS, G Dahlgren & Co, Malmö stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.