Avslutad | Klassiska – Lördag 14 maj 2022
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/P, vikt 1,3 g, stift, 1 diamant har ytliga inneslutningar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-W/P, stift, vikt 1,1 g, naturaler.
Smycken Enstaka örhänge
DIAMANTSMYCKE, omgjort till örhänge, äldre, ca 18 mm i diameter, silver, baksidan 18K guld, 40 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, en 5,8 mm orientpärla i mitten, lämplig som hänge, brosch eller ring, tennlödning på baksidan, 4,3 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 7 mm, stift, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,64 ct, ca TW(G)/VS2, brun-rosa ton, 28 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, mittstenen har litet nagg på kuletten och liten inverterad natural vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 90 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca TW-TCr/SI-P, mått 8-9 mm, stift, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 9 mm, stift, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant ca 0,49 ct, ca Fancy Light Yellow/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCa/VS, storlek 17,5 mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-TCr/SI-P, mått 8 x 6 mm, stift, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,43 ct, ca Light Yellow/VS, 14 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-Cr/VS, mått ca 7,0 x 7,0 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,3 g, mittstenen med natural invid bordsfasett.
DIAMANT, radiantslipad 1,03 ct, ca TCa L/SI1, extra fasetter, naturaler, stark fluorescens
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, granater, citriner, briljant- och navetteslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 50 mm, vikt 8,1 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ametist, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 8,1 g, några diamanter med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS-SI, längd 41 cm, vikt 6,0 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor 6,3-6,5 mm, lås i 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 49,1 g.
RING, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 3,4 g, slitna fattningar, diamanterna har nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 4,9 g, enstaka diamant med nagg.
RING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, rosa safirer, stl 17,5 mm, vikt 9,0 g.