Avslutad | Klassiska – Lördag 14 maj 2022
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,61 ct, ca W(H)/SI2-P1, 30 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, stift, saknar snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, rubiner, pärlor, krokar i 18K guld, höjd 37 mm, vikt 3,4 g, krokar.
COLLIER, 18K guld, ametister, pärla, filigranarbete, Stockholm 1905, längd 42 cm, vikt 6,9 g.
RING, 18K vitguld, oval briljantslipad diamant ca 0,32 ct, ca Light Yellow/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-TCa/VS, storlek 16 mm, vikt 2,3 g.
BROSCH, 18K guld, odlade pärlor, 8 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, höjd 57 mm, vikt 16,7 g, en diamant med skada.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,20 ctv, TW(G)/VS1-VS2, GIA laserinskription 2286012730 samt 1289509107 stift.
COLLIER, 18K guld/silver, safirer, 37 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, längd 46 cm, vikt 19,8 g.
ARMBAND, 14K guld/silver, safirer, 54 briljantslipade diamanter, längd 18,5 cm, vikt 21,2 g.
Smycken Påhängen
PÅHÄNGEN, 18K guld/vitguld, hjärtslipade ametister, briljantslipade diamanter ca ca 0,12 ctv, höjd 21 mm, vikt 7,3 g.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 6,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 18 cm, vikt 11,2 g, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 68 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-TCr/SI-P, mått 7-9 mm, stift, vikt 2,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/P, stift, vikt 1 g, 1 diamant har en inverterad natural vid rondisten.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 14K guld, ovalslipade mörkblå safirer ca 1,00 ctv, 18 antikslipade diamanter ca 1,30 ctv, antika, höjd 22 mm, vikt 3,1 g, senare krokar i 18K guld, slitna klor, slitage på safirerna, flera diamanter har nagg och skador.
RING, 9K guld, ovalslipade safirer ca 1,50 ctv, rosenslipade diamanter, Chester 1904, stl 18 mm, vikt 4,1 g, etui, storleksändrad, safirerna har slitna fasettkanter, diamanterna har nagg.
RING, platina, sockertopslipad safir, blå emalj, äldre åttkantslipade diamanter, Art Deco, stl 17,5+ mm, vikt 5,3 g, omarbetad, senare ringskena i 18K vitguld av Claes Giertta, Stockholm 1960, liten skada på emaljen, etui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct, ca River(E)/VS1, ca W-Cr/P, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g, enstaka små diamanter med nagg, slitna klor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,1 g, stift, några diamanter har ytliga inneslutningar.