Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2022
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,36 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 114 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stift, mått ca 9,0 x 9,0 mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VVS, stl 18,75 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,90 ctv, ca W/VS-SI, en P, stl 15,5 mm, vikt 8,1 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 13 g.
ARMBAND, 18K guld, 7 smaragdslipade akvamariner ca 20 ctv, längd 18 cm, vikt 14,5 g, några akvamariner med nagg och små skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 carréslipade rubiner ca 1,53 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca W/SI, höjd 19 mm, vikt 6,7 g, stift/clips.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, TW-TCr/VS-SI, höjd 27 mm, vikt 4,2 g, stift.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 14K vitguld, ovalslipade smaragder ca 1,00 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, höjd 19 mm, vikt 4,2 g, krokar med stopp.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter ca 1,58 ctv, TW-W/VS-SI, höjd 21 mm, vikt 18,8 g, stift/clips.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, carréslipade rubiner, 18 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, höjd 22 mm, vikt 5,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade morganiter ca 1,93 ctv, 110 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, längd ca 2,5 cm, vikt 5,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 38 smaragder ca 0,60 ctv, storlek 17 mm, vikt 2,2 g, ett antal smaragder med nagg och mindre sprickbildning.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 33 briljantslipade diamanter 0,73 ctv, TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, diameter ca 15 mm, vikt 2,3 g.
ARMBAND, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, kors, längd 16/18 cm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,9 g.