Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2022
BROSCH/HÄNGE, silver, 14-18K guld, 5 gammal - och antikslipade diamanter ca 0,30 ctv, orientaliska pärlor, höjd 63 mm, vikt 14,7 g. omarbetad.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,64 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g.
BROSCH, platina/18K guld, 18 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, Dahlgren & Co, Malmö 1933, längd 56 mm, vikt 4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 8,88 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17,8 cm, vikt 13,1 g, enstaka diamanter pique.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,80 ct, ca W(H)/SI1, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, förstärkt ringskena av Kaplans.
RING, 14K guld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/SI, 26 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,3 g, svaga fattningar, en diamant är skadad.
COLLIER, 18K guld, caboconslipade safirer, gammalslipad diamant ca 0,14 ct, chipslipad diamant, pärla, längd 45,5 cm, vikt 7,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade rosa sötvattenspärlor ca 13,5-13,8 mm, 2 ovalslipade peridoter, 26 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, Mandelstam, höjd 40 mm, vikt 10,8 g, stift, originalask.
RING, 18K guld, ovalslipad bergkristall 6,60 ct, droppslipade turmaliner 1,18 ctv, 6 briljantslipade diamanter, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 6,3 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, brioletteslipade ametister 15,0 ctv, briljant - och åttkantslipade diamanter 0,15 ctv, Mandelstam, höjd 29 mm, vikt 5,5 g, krokar, originaletui.
RING, 18K vitguld, 9 diamanter med äldre slipningar ca 0,50 ctv ca W/SI, stl 19,25 mm, Stockholm 1929, vikt 3,3 g, en sten är skadad, storleksändrad.
RING, platina, safir, 2 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 6,2 g, slitna facettkanter på safiren, storleksökning med guldinlägg, litet nagg på en av kuletterna.
ARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 0,35 ct ca TW-TCr/VS-SI, längd 15,5-16,5 cm, vikt 4,9 g, enstaka diamanter med nagg.
HÄNGE, platina, droppslipad smaragd ca 4,32 ct, gammalslipad diamant ca 0,05 ct, ögla i 18K vitguld, höjd 25 mm, vikt 2,5 g, smaragden med inneslutningar som når ytan samt skador vid rondist.
COLLIER, Fjäril, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 39,5-41,5 cm, enstaka diamanter med nagg på kuett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,31 ct, R(E)/VS2, GIA certifikat 7263231661, stl 15,75 mm, vikt 5,2 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca R(E)/SI1, stl 16 mm, vikt 1,9 g, nagg och extrafasett vid rondist.
RING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca1,20 ctv, ca TW-W/SI, Ba Konstgjuteri, stl 18 mm, vikt 7,7 g, gravyr, etui, ytterask.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K vitguld/silver, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 10,8 g.