Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2022
AXEL LARSSON, ring, 18K guld, cabochonslipad safir, Helsingborg 1921, stl 19 mm, vikt 2,7 g, sliten fattning.
HANS LYBERG, dräktbrosch, silver, rester av förgyllning, Borås 1840, mått 10,0x6,5 cm, vikt 15,1 g.
MEDALJONG/PUDERDOSA, med kedja, silver, blå emalj, spegel, diameter 40 mm, längd 72 cm, emaljskador och missfärgning på spegel.
CLIPSBROSCH, silver, kinesiskt motiv, Indokina, troligen antik, mått 50x40 mm, vikt 13,4 g.
CLIPSBROSCH, förgyllt silver, Putai i turkos keramik, svart emalj, Kina, troligen antik, mått 40x30 mm, vikt 12,6 g, emaljskador.
SMYCKESET, collier och örhängen, gulmetall, fasetterade granater, längd 41 cm, vikt 16,5 g, örhängen saknar snurrebussar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, barocka odlade sötvattenspärlor ca 12 x 18 mm, ena pärlan skadad, stängbar krok.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K vitguld, mabépärla, åttkantslipade och briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/VS-SI, mått 18x28 mm, vikt 5,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 2,8-8,0 mm, lås i silver, längd 62 cm, knutet, vikt 38,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca W/SI, vikt 1,5 g, stift.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,21 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca tw-W/VS, stl 15 mm, vikt 2,8 g, en klo saknas.