Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2022
A. MICHELSEN, armband, sterlingsilver, turkoser, Getrud Engel, Stockholm 1952, längd 18 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, prinseslipade diamanter 0,49 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,8 g, slitage.
MEDALJONG, 18K guld, småpärlor, 1907, G. Dahlgren & Co, plats för ett hjärtformat fotografi, bredd 15 mm, vikt 3,8 g.
RING, silver, bergkristall, stl 17,25 mm, D. Ekström AB, Falköping, 1968, vikt 7,2 g, nagg på kuletten.
LANTZ, enstensring, silver, bergkristall, 1972, stl 16 mm, vikt 5,2 g, nagg på kuletten.
OLE LYNGGAARD, collier, kulor i oxiderat sterlingsilver, längd 40 cm, vikt 123,7 g, originaletui, tre extra kulor, dobbar passar ej till lynggaard.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,2 mm, lås i 18K guld, längd 46 cm, knutet, vikt 30,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, åttkantslipade diamanter 0,08 ctv, ca TW/SI, längd 41,5 vm, vikt 3,7 g, några diamanter med nagg.
RING,18K vitguld, odlade pärla, åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, en skadad diamant, slitna fattningar.
COLLIER, 18K guld, 33 åttkantslipade och briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 6,5 g.
ALLINASRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 4,2 g, gravyr.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantsliapde diamanter 0,31 ctv, ca TW/VS-SI, Trege Svensson & Alexanderson, Göteborg 1956, stl 19 mm, vikt 2,8 g.
HÄNGE, hjärta, 18K guld, carréslipade rubiner, briljantslipade diamanter 0,14 ctv, ca W/SI, mått 18x28 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld/silver, cabochonslipad smaragd, rosenslipade diamanter, G Dahlgren & Co, Malmö 1954, stl 19 mm, vikt 4,1 g.
CARMOSÈRING, 18K guld, blå safir, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,6 g.