Avslutad | Moderna – Lördag 12 mars 2022
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd ca 2,7 cm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 1,9 cm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-LY/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant ca 0,50 ct, ca Light Brown/P1, 14 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd 2,7 cm, vikt 55,2 g.
RING, 18K vitguld, baguetteslipad diamant ca 0,37 ct, ca TW/P, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 18,5 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, fantasislipad diamant ca 0,31 ct, ca TW/VS, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, baguetteslipad diamant ca 0,72 ct, ca W/H)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K-L)/P1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 15,5 mm, vikt 5,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/VVS2, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/VS, 14 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 18 mm, vikt 4,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,31 ct, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, gröna och bruna Zirconer, Kristian Ståhl, Stockholm, vikt 7,0 g, stift, ej stämplade.
ÖRHÄNGEN, med avtagbar halo, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,2 g, stift, enstaka diamanter har små nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, grön turmalin ca 12,00 ct, åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 12,6 g.
ELON ARENHIL, ring, 18K guld/vitguld, delvis matt yta, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, Malmö 1987, stl 18 mm, vikt 10,9 g.(d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, diameter ca 2 cm huggies, vikt 6,3 g.