Avslutad | Moderna – Lördag 12 mars 2022
CARTIER, ring, Tank, 18K guld, citrin, ref nr G03615, stl 15,5 mm (49) vikt 12,2 g, citrinen är trasig.
PASQUALE BRUNI, örhängen, Star Stella, 18K vitguld, bruna samt vita briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, höjd 21 mm, vikt 18,6 g, stift/clips, går att användas som clips, enstaka diamanter med nagg.
ENGELBERT, hänge med kedja, Love Letter, bokstaven C, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,03 ctv, ca TW/VS, certifikat, längd 45 cm, vikt 2,3 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, ascherslipad diamant ca 1,01 ct, ca TW(F)/VVS1, 58 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, Light Yellowish Brown/VS2, stl 17 mm, vikt 6,1 g.
RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant ca 1,09 ct, Very Light Pinkish Brown/VS1, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 53 briljantslipade diamanter ca 5,30 ct ca TW-TCr/VS-SI, längd 16,7 cm, enstaka diamanter med nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/SI2, stl 16,5 mm, natural och extrafasett vid rondisten, tjock rondist.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,91 ct, ca TW(G)/P1, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g, tjock rondist, nagg på rondisten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, biljantslipad diamant ca 1,46 ct, ca TW(G)/P1-P2, längd 44 cm, 5,9 g.
OLE LYNGGAARD, pärlcollier och lås, odlade pärlor ca 7,5-8,0 mm, lås i 18K guld med briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca TW/VS, längd 47 cm, dobbar, låsets vikt 5,7 g, originalpåse.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-TCr/P, längd 16,5-19,5 cm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 19 mm, vikt 4,2 g, huggies.
Smycken Enstaka örhänge
BVLGARI, enstaka örhänge, B.Zero1, 18K vitguld, diameter 15 mm, vikt 4,1 g, huggie, slitage, originaletui och ytterkartong.
COLLIER, 18K vitguld, rund ankarlänk, kuddslipad diamant 0,52 ct, River(E)/IF, GIA dossier 1373119348, längd 45,5 cm, vikt 10,0 g.
ARMRING, öppningsbar, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 6,0x5,5 cm, vikt 17,9 g, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 16 mm, vikt 1,9 g, huggies.