141 - 160 av 235
1...789...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022

Klubbad för

COLLIER, 18K guld, filigran, ovalt framstycke med figurscen mot röd botten i målad emalj, empir, A. J. Lignell, Sundsvall, 1800-talets början, längd 46,5 cm, vikt 25,2 g, tennlödningar, etui. Listad i medföljande bok från Nordiska Museet.

28 500 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, 18 vitguld, gammalslipad diamant 0,97 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VS2, gammal- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Otto Andersson, Stockholm 1965, stl 17 mm, vikt 4,3 g.

46 000 kr

Utrop: 30 000 kr

LAPPONIA, collier, Flowering Wall, 18K guld, turmaliner, Björn Weckström, Finland 1968, längd 45 cm, vikt 74,7 g, en turmalin saknas.

35 000 kr

Utrop: 36 000 kr

LAPPONIA, armband, Morgam, 18K guld, Björn Weckström, Finland, formgiven 1976, längd 18 cm, vikt 121,6 g.

68 000 kr

Utrop: 60 000 kr

COLLIER OCH ÖRHÄNGEN, 18K guld, mikromosaik, Plinius duvor, Stockholm 1835, längd 45 cm, örhängenas höjd 40 mm, krokar, omarbetat, skador, originaletui.

15 600 kr

Utrop: 13 800 kr

Silver Kaffeservis

CARL MICHAEL BARKANDER, sockerskrin, silver, örnknopp, fleuroner, meanderbård, Linköping 1822, 17x12 cm, höjd 16 cm, vikt 652,5 g, nyckel medföljer.

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 16,2 mm, briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 12,6 g.

Utrop: 18 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina, kuddslipad obehandlad burmesisk rubin ca 0,85 ct, Swedish Gem Lab report GR00682-14013, 18 gammal-, äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,80 ctv, längd 8,0 cm, vikt 7,3 g, rubinen har nagg, en diamant har skada och några har nagg.

30 500 kr

Utrop: 25 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 12,20 ct, stl 17,5 mm, vikt 13,2 g, smaragden har små nagg och inneslutningar som når ytan.

64 000 kr

Utrop: 66 000 kr

GEORG JENSEN, brosch, nr 392, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, 66x90 mm, vikt 20,7 g.

9 100 kr

Utrop: 5 800 kr

TIFFANY & Co, örhängen, Signature X, 18K guld, 12x12 mm, vikt 7,3 g, clips.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K vitguld, rosett, 81 baguette- och 104 briljantslipade diamanter ca 3,70 ctv, ca TW/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 15,3 g, några diamanter har nagg.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad rosa turmalin ca 10,00 ct, 48 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 9,0 g, mindre nagg på turmalinen.

17 200 kr

Utrop: 19 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, 18K guld/roséguld, blå topas, briljantslipade diamanter ca 0,05 ct, TW/VS, stl 54 (17,25 mm), vikt 13,0 g, certifikat, etui, ytterask.

33 500 kr

Utrop: 23 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 12,20 ctv, ca W-TCa/VS-SI, längd 17 cm, några diamanter med nagg.

150 000 kr

Utrop: 160 000 kr

Silver Etui

GEORG JENSEN, etui, nr 827, sterlingsilver, Art Deco, Harald Nielsen, Danmark, 1933-1944, 9x20,5 cm, vikt 517,4 g, mindre repor och litet nagg.

14 200 kr

Utrop: 8 800 kr

GEORG JENSEN, uppläggningsbestick, 2 st, Konge, Danmark, efter 1945, längd 20,5 cm, vikt 134,7 g.

2 600 kr

Utrop: 2 500 kr

OLE LYNGGAARD, lås, Elefant, 18K guld, briljantslipad diamant 0,05 ct, 22x19 mm, vikt 10,0 g, 3 collier varav en med odlade pärlor ca 6,0-6,5 mm, en tvåradig med fasetterade onyxer och en treradig med peridoter, längd ca 42 cm, originaletui.

34 000 kr

Utrop: 17 000 kr

CARTIER, enstensring, platina, briljantslipad diamant 0,64 ct, TW(G)/VS2, GIA laserinskription 1598195, serienr 84913B, stl 16 mm, vikt 5,7 g, certifikat, originaletui.

Utrop: 31 000 kr

ARMRING,18K guld, delvis rodinerat, korall, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, Italien, 47x55 mm, vikt 29,3 g.

Utrop: 15 000 kr