Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade barocka pärlor ca 20x12 mm, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 10,0 g, stift.
BROSCH, Fransk lilja, silver/14K guld, rubiner, orientaliska halvpärlor, 28x38 mm, vikt 7,4 g, en rubin med inneslutning som når ytan, några odlade pärlor.
PÄRLCOLLIER, blandat flodpärlor ca 5,9-9,7 mm och odlade pärlor ca 2,0-2,8 mm, lås i 14K guld och platina med odlad pärla 6,3 mm och rosenslipade diamanter, längd 52 cm, vikt 33,4 g, säkerhetskedja i silver, några pärlor har sprickbildning, några diamanter har nagg.
ROBERTO COIN, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS, syntetisk rubin, stl 17,25 mm, vikt 10,2 g, påse.
BVLGARI, örhängen, B.zero1, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, höjd 15 mm, vikt 8,5 g, huggies, originaletui.
MAISON ODIOT, bägare, Coco Chased, förgyllt silver, Cartier ref. nr. OD13S1714, höjd 11,5 cm, diameter 8,9 cm, vikt 133,5 g, etui från Cartier.
ROBERTO COIN, örhängen, 18K vitguld,192 briljantslipade diamanter ca TW-W/VS-SI samt 28 briljantslipade diamanter ca Light Grey/P, 14 svarta briljantslipade diamanter, totalt ca 1,80 ctv, pärlemordubletter, 2 syntetiska rubiner, längd 33 mm, vikt 9,4 g, krokar, enstaka diamanter med skador och nagg, påse.
ZYDO, örhängen, 18K roséguld, 24 briljant, marquise samt droppslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TW/VS, 2 cabochonslipade koraller, längd 28 mm, vikt 11,2 g, stift/clips, originaletui, ytterkartong.
ZYDO, örhängen, 18K vitguld, 96 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-W/SI-P, 14 cabochonslipade koraller, diameter 25 mm, vikt 27,4 g, stift/clips.
MAUBOUSSIN, ring, Twins,18K guld, 100 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca TW/VS, stl 51 (16,25 mm), vikt 12,2 g.
ROBERTO COIN, ring, Byzantine Barocco, 18K guld, 70 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW/VS, syntetisk rubin, stl 17 mm, vikt 12,7 g, påse.
ZYDO, örhängen, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-TCr/SI-P, 34 cabochonslipade safirer ca 36,46 ctv, höjd 8,5 cm, vikt 24,5 g, stift med clips, originaletui, ytterkartong.