Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022
CHOPARD, hänge med kedja, Happy Diamonds Heart, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,57 ctv, serienr. 2244382, ref. nr. 79/4911/0-20, höjd 38 mm, kedja 43 cm, vikt 21,5 g, certifikat, originaletui.
CARTIER, ring, Trinity Classic, 18K vitguld/roséguld/guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, serienr. NP0483, stl 54 (17,25 mm), vikt 15,2 g.
LAPPONIA, ring, Petrified Lake, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, Finland 1970, stl ca 17,25 mm, vikt 18,6 g.
LAPPONIA, collier, Space Apple, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, Finland 1978, höjd 52 mm, längd 74 cm, vikt 38,3 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 134 briljantslipade diamanter ca 11,71 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 32,7 g, några diamanter med mindre nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 10,99 ctv, ca TW-TCa/SI, längd 18,5 cm, vikt 17,3 g, några diamanter med nagg på kuletten.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,74 ctv, ca TCr-TCa(I-L)/SI2-P2, Rubinen Juvelatelje, Göteborg 1981, stl 19,5 mm, vikt 5,6 g, diamanterna har nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 14K vitguld, svart opal 9,5x8,3 mm, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 15,75 mm, vikt 6,2 g, sprickor i några lödningar, små repor på opalen.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade ametister ca 30,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 46 mm, vikt 17,9 g, stift.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, ovalslipad diamant ca 2,20 ct, ca TW(F)/SI2, längd 40,5/43/45,5 cm, vikt 3,8 g.
PÄRLCOLLIER, blandat orientaliska och odlade pärlor ca 2,6-5,0 mm, GCS certifikat 5782-1654, lås i 14K guld samt 18K guld/vitguld med gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd 74 cm, vikt 19,2 g, några pärlor har sprickbildning, enstaka diamanter har nagg.
DULONG, örhängen, Kharisma, 18K guld,10 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, 2 st påhängen, Globe, 18K guld, odlade Tahitipärlor ca 10,5 mm, höjd 44 mm, vikt 9 g, stift, en snurrebuss ej original, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Dew drops, 18K guld, månsten, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, höjd 24 mm, vikt 8,8 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv,TW/VS, Pendant drops, 18K vitguld, rosenkvarts, höjd 51 mm, vikt 8,2 g, krokar, originaletui.
COLLIER, 18K guld/silver, odlade South Sea och Tahitipärlor ca 14,2-14,8 mm, gula, grå och svarta diamanter, längd 115 cm, vikt 52,2 g, diamanter med nagg och skador.
COLLIER, 18K guld/silver, odlade South Seapärlor ca 11,4-11,8 mm, grå, bruna och svarta diamanter, längd 106 cm, vikt 19,7 g, diamanter med nagg och skador.
HÄNGE, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 20,00 ct, 36 äldre briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 30 mm, vikt 9,5 g, akvamarinen med nagg, enstaka diamanter med skador och nagg, skruvmejsel och låsögla medföljer, etui från C. F. Carlman.