281 - 300 av 332
1...14151617 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 2,2 g, stift, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 8 200 kr

COLLIER, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 39,5 cm, vikt 1,6 g.

Utrop: 5 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ametister ca 3,95 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/VS, vikt 4,6 g, stift.

Utrop: 13 400 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/VS-P, höjd 3,5 cm, genombruten dekor, längd 42 cm, vikt 4,2 g.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI2-P1, 24 äldre briljant- åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Juvelerare Hugo Lindgren, Stockholm 1948, höjd 24 mm, vikt 5,0 g, skruvmekanism, en av de stora diamanterna har nagg på kuletten, enstaka sidostenar har nagg och skador.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W/VS-SI, vikt 5,5 g, stift.

Utrop: 10 800 kr

HÄNGE, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter ca 0,80-1,00 ctv, längd 7,5 cm, vikt 15,9 g, skada på mittstenen.

Utrop: 16 200 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 4 600 kr

HÅRKAM, 14K guld/silver, pärla, gammal- och rosenslipade diamanter, troligen sköldpaddsskal, Ryssland St Petersburg, omring 1900, höjd 12 cm, viktm16,6 g, kam trasig.

2 500 kr

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca W(H)/VS2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, stl 15 mm, vikt 3,3 g, mittstenen har extra fasett vid rondisten.

Utrop: 28 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, vikt 1,4 g, stift, ena diamanten med liten skada på kuletten.

11 000 kr

Utrop: 12 600 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,80 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g, några diamanter med nagg på kuletterna.

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,66 ctv, ca TW/VS-P, vikt 1,4 g, stift, nagg på kuletterna, ena diamanten med nagg på rondisten.

Utrop: 9 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W-/SI, vikt 1,5 g, stift, naturaler på rondisten.

Utrop: 10 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, Iduna, stl 17 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 6 200 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, Iduna, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.

5 400 kr

Utrop: 6 200 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,1 g, smaragd med liten skada på rondisten.

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,18 ct enligt gravyr, ca TW/P, Svedboms Guld & Ädelstenar, Vetlanda 1979, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 15,75 mm, vikt 6,1 g.

Utrop: 10 000 kr