Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2022
SCHALINS, alliansring, Passion, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
SCHALINS, alliansring, Passion, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, en diamant har inverterad natural på kronan.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca TW/VS, kedja längd 42/45 cm, vikt 1,9 g.
ALLIANSRING, Story of Love, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, Iduna, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 16,5 mm vikt 3,9 g, några diamanter har nagg.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 10 mm, vikt 2,8 g, stift, en snurrebuss saknas.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,4-7,9 mm, doserat, lås i silver, längd 55 cm, knutet, vikt 20,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 st briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 9,5 g.
SORGSMYCKE, hänge med medaljong, silver, svart emalj, förpärlor, troligen Österrike, mått 30x50 mm, vikt 2,2 g, mindre emaljskada.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, vikt1,5 g, stift.
Smycken Enstaka örhänge
ETT ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, stift, vikt 0,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,1 g, 1 snurrebuss i silver.
RING, silver, cabochonslipad turmalinkvarts, H Strömdahl, Stockholm 1952, stl 17,25 mm, vikt 16,5 g.
ÖRHÄNGEN, silver, cabochonslipad turmalinkvarts, ett örhänge stämplat H Strömdahl, Stockholm 1953, mått 14x18 mm, vikt 9,7 g, skruvmekanism, något olika.