Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2022
RING, 18K guld/vitguld, odlad pärla, 2 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, Fors Haldor Vidar, Hägersten 1960, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
ARMBAND, silver, färgstenar bl.a. mossagst och blodsten, Gussi, Malmö 1958, längd 19 cm, vikt 26,3 g.
COLLIER, kulor av korall, lås i guld 18K guld, längd 62 cm, knutet, vikt 22,8 g, låset har gravyr och är något buckligt.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, lås i silver, längd 39 cm, knutet, vikt 31,1 g.
HÄNGE/KEDJA, Sterlingsilver, kors med blå emalj, 18 x 13 mm, kedja justerbar.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,3 mm, lås i 18K guld, knutet, längd 43 cm, vikt 23,1 g.
HÄNGE, silver, bergkristall, 1975, Victor Janson Guldvaru AB, höjd 4,5 cm, vikt 7,1 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade ovala sötvattenpärlor ca 7 mm, längd 19 cm, lås i 18K guld, vikt 15,0 g, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenpärlor ca 7 mm, längd 43 cm, lås i 18K guld, vikt 33,8 g, knutet.
12 TESKEDAR, silver, Olof Hellbom, 1815-1816, Stockholm, modell svensk, stämplat monogram, vikt 215,6 g, mindre bitmärken och skador.
12 DESSERTSKEDAR, silver, Olof Hellbom, 1800, Stockholm, modell svensk, vikt 459,5 g, stämplat monogram, bitmärken förekommer.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, vikt 7,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,1 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, diameter 14 mm, stift, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad onyx, odlade sötvattenspärlor, stift, längd 4 cm, vikt 8,1 g.