Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2022
C F CARLMAN, alliansring, 8 briljantslipade diamanter 0,32 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 1979, stl 18,5 mm, vikt 3,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 19 mm, vikt 2,1 g, safir med nagg, enstaka diamanter med nagg och skador.
ANTON MICHELSEN, armring, blad, sterlingsilver, signerad Sengel, Stockholm 1954, 6x6,5 cm, vikt 31,8 g.
ANTON MICHELSEN, brosch, blad, sterlingsilver, signerad Sengel, Stockholm 1955, 74x40 mm, vikt 11,4 g.
RING, 18K roséguld, ovalslipad ametist ca 0,65 ct, 2 prinsesslipade diamaner ca 0,12 ctv, stl 16,75 mm, vikt 1,6 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCr(I)/P1, stl 17,25 mm, vikt 1,8 g.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, sterlingsilver, höjd på hänget 27 mm, längd på kedjan 520 mm, vikt 13,7 g, originaletui, kedjan är ej original och har slitage.
BROSCH, 18K guld, rosenslipad diamant, svart emalj, mått 15x30 mm, vikt 4,0 g, skadad emalj.
RING, 9K guld, fasetterad topas, åttkantslipade diamanter av låg kvalite, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
RING, 9K guld/vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv enligt gravyr, ca Cr-TCape/P, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till hundradelar, maxkapacitet 500 g, mått ca 12,7 x 7,7 cm, ink batterier, vikt 116 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade knappformade sötvattenspärlor ca 12 mm, stift, vikt 4,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade knappformade sötvattenspärlor ca 12 mm, stift, vikt 4,0 g.
BROSCH, 18K vitguld, odlade pärlor, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Stigbert, längd 34 mm, vikt 4,6 g.