Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2022
ÖRHÄNGEN, silver, ametister, markasiter, Konrad Wahlström, Stockholm 1955, höjd 4,0 cm, vikt 4,6 g, skruvmekansim.
GERT THYSELL, armring, sterlingsilver, syntetisk spinell, Gussi, Malmö 1972, stl 6,5x6,5 cm, vikt 24,3 g.
RING, 14K guld, ovalslipad ametist, 2 åttkantslipade diamanter, stl 18,5 mm, vikt 2,9 g.
TRESTENSRING, vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, mittstenen är skadad och de andra har nagg.
RING, 14K guld, ovalslipad turmalin ca 4,50 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCa/P, stl 17,25+ mm, vikt 4,8 g, nagg på turmalinen.
ARMRING, ca 10K roséguld, diamanter, innermått 6 x 5 cm, vikt 4,2 g, en av dom två större diamanterna är skadad.
RING, låghaltigt vitguld ca 11K, smaragd, åttkantslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 9,5-10 mm, längd 44 cm, lås i silver / vitmetall, vikt 58,8 g, knutet.
STEN & LAINE, hänge/kedja och örhängen, silver, bergkristaller, Karl Laine, Finland, längd 42 cm, stift, vikt 19,9 g.
SMYCKESET, collier och örhängen, pärlemor, brunsvart sten, färgade glaspärlor, längd 43 cm, krokar, örhängena saknar ett segment.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,14 ct, 6,31x5,76x3,48 mm, ursprung Sri Lanka, små nagg.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,16 ct, 7,65x4,85x3,18 mm, ursprung Sri Lanka, små nagg.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,20 ct, 7,04x5,13x3,35 mm, ursprung Sri Lanka, små nagg.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, rund blandslipning, 1,65 ct, 6,09x5,66x5,19 mm, ursprung Sri Lanka, små nagg på paviljogen.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 2,07 ct, 7,25x5,11x5,38 mm, ursprung Sri Lanka, små skador vid rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,65 ctv enligt gravyr, ca TCa/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g, behov av rodinering.
RING, 18K guld, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI-P, stl 17,75+ mm, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade något barocka sötvattenspärlor ca 11,5-12 mm, längd 43 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 90,8 g, knutet.