Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2022
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0 mm, lås i silver, längd 42 cm, knutet, vikt 27,6 g.
BJØRG, 3 hängen / berlocker, sterlingsilver, kärlekstema, förgyllda delar, vikt 7,3 g,
CARMOSÈRING, 18K vitguld, briljantslipad och åttkantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, åttkantslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,23 ctv, W/SI-P, stl 17 mm, vikt 6,5 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 3,5-7 mm, doserat, lås i silver, pärla, paste, längd 49 cm, vikt 38,1 g, enstaka skadade pärlor
RING, 18K vitguld, gul cubic zirkon, 54 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 10,6 g, små nagg.
HÄNGE, kors, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Ca/SI, 8 rubiner, höjd 17 mm, vikt 1,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, syntetisk safir, gammal- äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, Karl August Mattinsson, Stockholm 1917, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g, den syntetiska safiren har kraftigt slitna fasetter, några diamanter har skador och nagg.
ARVO SAARELA, collier, silver, ametister, Enköping 1960, längd 42 cm, vikt 23,1 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 cv, ca W/VS-SI, stift, vikt 1,5 g, ej snurrebussar.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 22 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr. ca W/SI, stl 18 mm, vikt 2,7 g.
HÄNGE, 18K guld, rubiner, rosenslipade diamanter, pärla, tidigt 1900-tal, mått 13x32 mm, vikt 2,6 g, två skadade diamanter, några rubiner med nagg.
RING, 18K guld/platina, smaragd, gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, rosenslipade diamanter, år 1924, stl 18,5 mm, vikt 2,4 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.