381 - 400 av 519
1...192021...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2022

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0 mm, lås i silver, längd 42 cm, knutet, vikt 27,6 g.

425 kr

Utrop: 450 kr

BJØRG, 3 hängen / berlocker, sterlingsilver, kärlekstema, förgyllda delar, vikt 7,3 g,

300 kr

Utrop: 350 kr

RING, 18K guld, fasetterade rubiner, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.

900 kr

Utrop: 900 kr

CARMOSÈRING, 18K vitguld, briljantslipad och åttkantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr

BRSOCH, 18K guld, turkos, odlade pärlor, mått 22x40 mm, vikt 3,4 g.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

BROSCH, 18K guld, emalj, travhäst, mått 40 x 20 mm, vikt 7,9 g.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, safir, åttkantslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 1 300 kr

RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,23 ctv, W/SI-P, stl 17 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 3 000 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 3,5-7 mm, doserat, lås i silver, pärla, paste, längd 49 cm, vikt 38,1 g, enstaka skadade pärlor

600 kr

Utrop: 700 kr

RING, 18K vitguld, gul cubic zirkon, 54 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 10,6 g, små nagg.

Utrop: 7 600 kr

HÄNGE, kors, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Ca/SI, 8 rubiner, höjd 17 mm, vikt 1,3 g.

1 300 kr

Utrop: 1 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/platina, syntetisk safir, gammal- äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, Karl August Mattinsson, Stockholm 1917, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g, den syntetiska safiren har kraftigt slitna fasetter, några diamanter har skador och nagg.

2 600 kr

Utrop: 3 000 kr

ARVO SAARELA, collier, silver, ametister, Enköping 1960, längd 42 cm, vikt 23,1 g. (d)

Utrop: 700 kr

SAARELA ARVO, armband, silver, ametstier, längd 19 cm, vikt 11,2 g

1 100 kr

Utrop: 450 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 cv, ca W/VS-SI, stift, vikt 1,5 g, ej snurrebussar.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 22 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 3,3 g.

Utrop: 2 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr. ca W/SI, stl 18 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 4 200 kr

HÄNGE, 18K guld, rubiner, rosenslipade diamanter, pärla, tidigt 1900-tal, mått 13x32 mm, vikt 2,6 g, två skadade diamanter, några rubiner med nagg.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld/platina, smaragd, gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, rosenslipade diamanter, år 1924, stl 18,5 mm, vikt 2,4 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.

3 300 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld/platina, rubiner, gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, G Dahlgren & Co, Malmö ca 1910-tal, stl 19 mm, vikt 2,9 g, en rubin saknas.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr