Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2022
RING, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, brun ton, stl 18,25 mm, vikt 4,7 g, enstaka diamanter med nagg.
BROSCH, 18K guld/platina, odlad pärla, gammalslipade diamanter 0,24 ctv, ca W-TCr/SI, Bernhard Hertz, Stockholm 1917, längd 4,4 cm, vikt 4,0 g, etui, några diamanter med nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6 - 6,25 mm, lås i 18K vitguld, knutet, längd 42,5 cm. vikt 22,1 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade rubiner, 32 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, höjd 8 mm, vikt 1,7 g, stift.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 18 mm, vikt 2,6 g.
COLLIER, kulor av blå färgad kvarts, kulor och trumlad hematit, färgade odlade sötvattenspärlor, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 72 cm.
COLLIER, kulor av Onyx, färgade barocka odlade sötvattenspärlor, silverfärgat lås och detaljer, trädd på vajer, längd 82 cm.
COLLIER, fasetterad färgad blå kvarts, odlade barocka sötvattenspärlor, silverfärgat lås och detaljer, trädd på vajer, längd 48 cm.
TENNISARMBAND, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,78 ctv, ca F-H/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,6 g.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCr(I)/P, blå safirer, Art Deco, stl 16,25 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad onyx, färgad kvarts, stift, längd 4 cm, vikt 10 g.
COLLIER, pärlemor,odlade grå pärlor, agat, bergkristall, lås i sterlingsilver, längd 172 cm, etui.
HÄNGE MED KEDJA, platina/18K guld, diamant ca 0,12 ct ca, Cr(J)/SI, längd 42 cm, vikt 2,0 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,24 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.