Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2022
ÖRHÄNGEN, Avatar collection, förgyllt silver, rosenkvarts 8,42 ctv, emalj, Mandelstam, höjd 30 mm, originalask.
ARMBAND, 18K guld, 6 smaragder, 36 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, odlad pärla ca 5,8 mm, längd 18,5 cm, vikt 19,2 g, inneslutningar når ytan på smaragderna, en sjunde smaragd saknas.
COLLIER, odlade färgade barocka sötvattenspärlor, fasetterad färgad kvarts, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 61 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g, gravyr, två diamanter med nagg på kuletten, sprickor i ringskenan.
STIGBERT, brosch, 18K guld/vitguld, ametist, odlad pärla, Stockolm 1962, höjd 36 mm, vikt 5,3 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H9/P1, vikt 0,8 g.
RING, 18K vitguld, 55 åttkantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca W/SI, ca stl 15,75 mm, vikt 6,0 g, enstaka diamanter med na gg och skador, en trasig diamant.
RING, 18K vitguld, 2 blå safirer, 2 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, briljant och rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g.
COLLIER, färgade barocka odlade sötvattenspärlor, turkos, tigeröga, ametist, aventurin, färgad korall, knutet, längd 95 cm.
SMYCKESET, collier, armband, färgade odlade sötvattenspärlor i vitt, grått och lila, lås samt detaljer i sterlingsilver, längd 45 cm.
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, barocka odlade sötvattenspärlor, nätägg med emalj, längd 45 cm.
COLLIER, 2-rader, trumlade halvädelstenar i olika färger, färgade odlade sötvattenspärlor, guldfärgat lås, längd 47 cm.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, pärlemor, hänge 6 cm, längd 45 cm, vikt 6,3 g.