Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2022
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, rektangulärt slipad, 4,12 ct, mörkrosa, 13,1x6,4x5,8 mm, slitna fasettkanter.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad blå safir ca 0,68 ct, 21 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 15 mm, ankarlänk 48 cm, vikt 2,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCa/P, höjd 20 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, briljant- baguette- coch navetteslipade diamanter ca 0,45 ctv ca TW-W/P, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, mittstenen med inneslutning som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca W/SI2, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
ARMRING, 18K guld, korall, svart emalj, rosensliade diamanter, ljusterbar storlek, vikt 5,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct, caTCr(J)/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, hjärta, höjd 17 mm, kedja 40 cm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, Mandelstam, krokar, höjd 68 mm, vikt 5,7 g, originalask.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 3,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS2, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g, litet nagg på kuletten.
COLLIER, snidad och ovaler av Onyx, knappformade odlade sötvattenspärlor, fasetterat glas, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 55 cm.