Avslutad | Moderna – Lördag 19 februari 2022
ARMBAND, silver, stiliserad ärtlänk, signerad Cecilia, Guld & Silversmederna Cecilia och KI Johansson, Göteborg 1975, längd 21 cm, vikt 42,1 g. (d)
COLLIER, sterlingsilver, geometrisk dekor, Nordisk Kokusai Ab, Sundbyberg 1975, längd 40,5 cm, vikt 42,2 g.
ENSTENSRING, Grace, 18K guld, briljantslipad diamant 0,40 ct, River(D)/SI1, GIA dossier 6305820608, Tre Systrar by Wilhelm Pettersson, Stockholm 2019, stl 14,5 mm, vikt 1,9 g, gravyr, originaletui, certifikat och kvitto.
HANNO, alliansring, Golda, 18K guld, navett- och briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2021, stl 15,25 mm, vikt 2,3 g, originaletui, påse och kvitto.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 18K guld/vitguld/ roséguld, 3 delar, stl 16 mm, NK 49, vikt 14,8 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld / vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv ca W/VS, blomma, vikt 5,7 g, krok.
LAPPONIA, örhängen, Volans, sterlingsilver, Björn Weckström, höjd 15 mm, vikt 2,9 g, stift.
RING, 14K guld/rodinerat guld, kunzit ca 11,00 ct, 104 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, TCa-Ca och LP-FLP, ca SI-P, 24 citriner ca 1,80 ctv, stl 19,25 mm, vikt 16,8 g, några diamanter med nagg, en diamant saknas.
CARTIER, hänge, Panthere, 18K guld, silverium, refnr 288051, höjd 50 mm, vikt 27,8 g, ihoplimmad skada.
MARTIN ÖHMAN, collier med hänge, sterlingsilver, bergkristall, Halmstad 1996 och 1997, höjd 33 mm, längd 38,5 cm, vikt 38,0 g, ask. (d)
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 2,12 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 7,9 g, enstaka diamanter har nagg.
Smycken Lås
OLE LYNGGARD, lås, Lace, 18K vitguld, 3 briljanter 0,03 ctv, pärlcollier, odlade pärlor ca 7 mm, längd 61 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct, TCr(I)/SI2, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
GEORG JENSEN, collier med hänge, Dew Drop, sterlingsilver, collier nr 410, innermått ca 44 cm, hänge nr 311B, höjd ca 70 mm, rökkvarts ca 3,5x3,0 mm, design Vivianna Torun Bülow-Hübe vikt 61,4 g.