Avslutad | Moderna – Lördag 19 februari 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 baguetteslipade diamanter 0,90 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K/14K vitguld, 14 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW-W(G-H) VS-SI, längd kedja 50 cm, längd hänge ca 3,5 cm, totalvikt 7,9 g, kedja i 14K vitguld, ett fåtal diamanter med nagg vid kuletterna.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Ca/P, diameter 16 mm, huggies, vikt 3,1 g, 1 lös fattning.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 37 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-TCa/SI-P, höjd 16 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,6 g.
LAPPONIA, armband, Thai, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Björn Weckström, Finland 1992, längd 17,5 cm, vikt 15,7 g.
LAPPONIA, örhängen, Thai, 18K guld/platina, briljanter diamanter 0,04 ctv, Björn Weckström, höjd 8 mm, vikt 2,4 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-Ca/P, diameter 21 mm, ankarlänk 45 cm, vikt 3,8 g, ett fåtal diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 5,20 ct ca TW-TCa/SI-P, längd 17,5 mm, vikt 20,5 g, några diamanter med nagg och skador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Cr(J)/SI1, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
ARMRING, 14K vitguld, 108 prinsesslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, vikt 54,5 g, enstaka diamanter med skador.
COLLIER, 14K vitguld, 24 prinsess - och 24 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 43 cm, vikt 34,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 54 prinsesslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, höjd 16 mm, vikt 8,5 g, stift/clips.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/SI2, GIA certifikat 6183022633, stl 15,75 mm, vikt 6,8 g.
CARTIER, ring, maillon Panrhère, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct,ca TW/VS, stl 22 mm, vikt 12,5 g, saknar stämplar, endast märkt Cartier, gravyr.