Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
COLLIER, U it´s You, silver, rökkvarts, svart agat, längd 60 cm, vikt 131,5 g, smyckespåse, skadade stenar.
HÄNGE, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VVS-SI, höjd 1,5 cm, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, fasetterade färgade smaragder av lägre kvalitet, stift, längd ca 28 mm, vikt 2,9 g.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, längd ca 45 cm, vikt 7,6 g.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver med fasetterade gröna stenar, längd ca 44 cm, några stenar med skador.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, tre rader, lås i sterlingsilver, trädd på tråd utan knutar, längd ca 45 cm.
STRÖMDAHL, enstensring, 18K guld, Stjärnringen, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,05 ct, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 bestrålade gula briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv ca VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 4,1 g, slitna klor.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, motiv med det allseende ögat, kedja och stav, diameter 18 mm, vikt 10,8 g.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till tiondelar, storlek ca 12 x 6 cm, vikt 99 g.
COLLIER, blandade färgade pärlor och kulor av bland annat kvarts, två rader, lås och mindre kulor i sterlingsilver, längd ca 45 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ovala fasetterade ametister ca 7 x 5 mm, stift, vikt 0,9 g.