Avslutad | Moderna – Lördag 15 januari 2022
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drop, silver/18K guld, ametist, briljanter 0,03 ctv, slitage på ametisten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 54 st briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, hängande stjärnor, längd 35 mm, vikt 5,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 61 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 2,8 cm, längd 40 cm, vikt 3,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 93 st briljantslipade diamanter ca 2,18 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, Bonbon, 18K guld/vitguld, topaser, 26 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, Engelbert, krokar, höjd 23 mm, vikt 5,1 g.
RING, Bonbon, 18K vitguld, rökkvarts, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, TW/VS, Engelbert, stl 17,75 mm, vikt 6,7 g.
DIAMANT, briljantslipad 0,79 ct, River(E)/SI1, liten natural på rondist, slitna fasetter.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 18 cm, vikt 8,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 6,15 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 18 cm, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, Souht Seapärlor ca 14,3 mm, briljantslipade diamanter 0,32 ctv, Mandelstam, krokar, höjd 31 mm, vikt 11,4 g, originaletui.