Avslutad | Moderna – Lördag 15 januari 2022
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 3,48 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 9,4 g, några diamanter med nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, kors 20 x 15 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,8 g, två diamanter med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca Light Yellowish Brown/P1, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g, diamanten har litet nagg på kuletten samt inneslutning som når ytan på kronan.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 169 st briljantslipade diamanter ca 6,66 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 19,1 g.
ÖRRINGAR, 18K guld, 8 st briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 55 mm, vikt 9,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 st briljantslipade diamanter ca 4,96 ctv, va TW-W/SI, längd 18 cm, vikt 9,3 g, några diamanter med nagg på kulett samt ytdefekter.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 st briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g,
ÖRRINGAR, 18K guld, 16 st briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-W/VVS-VS, vikt 3,9 g.
RING, 14K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,70 ct, 63 st briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,4 g.
ATELIER BORGILA, armband, silver, Stockholm 1953, bredd 30 mm, längd 18 cm, vikt 41,2 g.
2 RINGAR, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, 140 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 5,8 g, den större diamanten har en natural vid rondisten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, svarta och vita briljantslipad diamanter ca 0,89 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, spindel, längd 45 cm, vikt 9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, odlad pärla, Finland, Tammen Koru, höjd 30 mm, kedja 37,5 cm, vikt 8,2 g, kedja i 18K guld.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, odlad pärla ca 4,5 mm, Finland, troligen Tammen Koru, vikt 2,8 g, stift, snurrebussar i 18K guld.
PIAGET, ring, 18K guld, Posession, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca TW/VS, serienr E59268, stl 17,75 mm (56), vikt 20,4 g, slitage, originaletui, ytterkartong.