Avslutad | Klockor – Lördag 4 december 2021
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 116234, Serie nr. Z348054, Cal 3135, Verk nr. 3 1323617, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum (Roulette), Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72200-OP8/, cert, januari 2007.
LONGINES, Flagship, Cal 341, Serie nr. 11751995, Boett nr. 3308-3, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1961.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Ferrari, Cal 2280-731, Serie nr. 79, Ref nr. 8020, kronograf, herrur, 38 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, originallänk (stål/guld), viklås, cert, maj 1998, box (skadad).
Klockor Ebel
EBEL, 1911, Cal 688, Serie nr. 12102287, Ref nr. 888901, damur, 26 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, integrerat läderband, viklås i guld, ca 1995, tygpåse.
Klockor Movado
MOVADO (Switzerland), "Francois Borgel case", herrur, 34,5 mm, Cal 127, Verk nr. 5263, Serie nr. 1186897, Boett nr. 18240 / 6897 (FB), guld på stål, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1960.
TAG HEUER, Formula 1, Professional (200 Meters), Serie nr. LQ3468, Boett nr. WAC1216, damur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, briljantkrans (119 st (1 st saknas). ca W/SI, ca 0,75 ctv), originallänk, viklås, läderband, originalspänne i stål, cert, maj 2007, box, ytterkartong.
TUSENÖ, Göteborg, Blackwater SSRS Edition (se fördjupad information), Cal Sellita SW 200-1, Serie nr. 166, Ref nr. TÖBR0040SSRS, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, safirglas, integrerad originallänk, viklås, cert (ej daterat), ca 2019, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 166/300).
Klockor Eterna
ETERNA, herrur, 34 mm, Cal 520 H, Serie nr. 3423336, Boett nr. 3319054, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, ca 1950, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster (Swiss Made T), Cal 552, Serie nr. 20647631, Ref nr. JD 166.0001, Boett nr. 166.001 (SGR), herrur, 34 mm, doublé (skadad, 40 micron), automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1963.
Klockor Candino
CANDINO, " T Swiss Made T", "Tre Kronor", herrur, 35 mm, Cal ETA 2750, Ref nr. 10511, Boett nr. 1396, stål, manuell, plexiglas, gravyr (Tre Kronor), läderband, ca 1968.
CITY, "T Swiss Made T", "Tre Kronor", herrur, 34,5 mm, Cal ETA 2751, Boett nr. 753, stål, manuell, plexiglas, gravyr (Tre Kronor), läderband, ca 1970.
M.I.TOBIAS & Co, Liverpool, fickur, 49 mm savonett, Serie nr. 32737, Boett nr. 32737, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, mynträffling, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1880, etui.
BOUCHERON, damur, 18 x 29 mm, Boett nr. AH 13524, 18K guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk (med snabbfästen), längd 168 mm, totalvikt 71,5 gram, integrerat läderband, ca 2000, box.
OMEGA, damur, 15 mm, Cal 640, Serie nr. 20811101, Boett nr. 639711 / 611059, 18K vitguld, manuell, safirglas, briljantkrans (20 st. W/VS, ca 0,40 ctv), integrerad länk 18K vitguld, längd 170-177 mm, totalvikt 21,6 gram, cert (ej komplett), ca 1965, box (skadad).
Klockor Hermès
HERMÈS, Paris, Clipper, Serie nr. 2614461, Boett nr. CL4.220, damur, 24 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 3822/2 G04, längd 175 mm, ca 2004.
OMEGA, Seamaster Cosmic (-T Swiss Made T-), Cal 613, Serie nr. 26152709, Ref nr. ST 136.017 SP, Boett nr. 136.017 SP, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, datum (defekt), skadad urtavla/visare, defekt (behov av service), NATO-band, ca 1968.
Klockor Rado
RADO, True, Ref nr. R276.541.02, Serie nr. 10282805, Boett nr. 115.0654.3, herrur, 40 mm, high-tech ceramics, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås (titan), Ref nr. 04548, cert, april 2008, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster, Precision, Ref nr. 6424, Serie nr. 921797, Cal 1210, Verk nr. 47361, Boett nr. 6424, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1963.
must de CARTIER, Tank, Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 3 229910, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas, läderband, originalspänne i doublé, 1985, box.
BREITLING, Crosswind, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 554804, Serie nr. 554804, Ref nr. B13355, Boett nr. 1804 B3, kronograf (nollställer ej), herrur, 42,7 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, servicebehov, Pilotlänk (stål/guld), viklås, Ref nr. S3702/350D, längd 185-193 mm, ca 2004.