Avslutad | Klockor – Lördag 4 december 2021
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II, Chronometer (Swiss Made), Ref nr. 16570 T, Serie nr. F133512, Cal 3185, Verk nr. 3 9780845, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790A-AD10, cert, januari 2005, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. S874599, Cal 2135, Verk nr. 2871681, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570-T11/68 B, totalvikt 76,2 gram, ca 1995.
BREITLING, Chronomat B01 42, Chronometre, "Tachymetre", Cal 01, Verk nr. 3342736,Serie nr. 3342736, Ref nr. AB0134, Boett nr. 2321B4, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, Rouleauxlänk, viklås, Ref nr. 2121-B16/123 A, cert, augusti 2021, box, ytterkartong.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Parentesi, Serie nr. G 26955, Boett nr. BJ 01 / 219, damur, 20 mm, 18K guld, quartz, safirglas (repor), urtavla med diamanter (ca 130 st. 8/8), integrerad armlänk, briljanter på armlänk (192 st.), längd 155-165 mm, totalvikt 90,3 gram, såld mars 1987, box.
CARTIER, Tank Francaise, Cal 120 (ETA 2000-1), Boett nr. 1840 / CC599218, herrur, 28 x 24 (32) mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 2005, tygpåse.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 18038, Serie nr. 5834340, Cal 3055, Verk nr. 0195926, Boett nr. 18000, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, utbytt urtavla/visare (Luminova), Presidentlänk, viklås, Ref nr. F18000-C/55, totalvikt 128,6 gram, ca 1978.
JAEGER-LE COULTRE, Master Control, Calendar, Cal 891/447, Serie nr. 2612162, Ref nr. 140.1.40.8728, Boett nr. 0068 / 140.1.87, herrur, 37 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, april 1995, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), GMT, Aqua Terra 150M, Chronometer, Cal 8605, Verk nr. 86157740, Serie nr. 86157740, PIC nr. 231.23.43.22.06.001, herrur, 43 mm, stål/rosa guld, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. 94521833, cert, september 2014, box, ytterkartong.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Sea Hawk Chronograph, "R&D 01", Cal. 33CO.AD, Verk nr. 06065, Serie nr. 8, Ref nr. 49930-52-151-BBBA, Boett nr. 49931, kronograf, herrur, 43 mm, 18K rosa guld, automatisk (rotor i 18K guld), safirglas, datum, dag och natt-indikator, glasbaksida, läderband, viklås (18K rosa guld), cert (ej komplett), ca februari 2012, box (ej komplett), ytterkartong.
BREITLING, Navitimer B01, Chronopraphe 43, Cal B01, Verk nr. 3318745, Serie nr. 3318745, Ref nr. UB0121211F1P2, Boett nr. 0720B4, kronograf, herrur, 43 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, datum, vridbar räknesticka, glasbaksida, läderband, originalspänne (stål), cert (QR-kod), cert, januari 2021, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Duoface Night & Day, Cal 854, Serie nr. 2213354, Ref nr. Q2718410, Boett nr. 272.8.54, herrur, 26 x 36 (42) mm, stål, manuell, safirglas, 2 urtavlor, läderband, viklås, cert, oktober 2004, box, ytterkartong.
GRAND SEIKO, Spring Drive, GMT, Cal 9R66A, Serie nr. 104/500, Ref nr. SBGE033G, Boett nr. 9R66-0AP0, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, gångreservsindikator, glasbaksida, läderband, originallänk, viklås, Ref nr. D252-B-F, servad september 2021, cert, oktober 2017, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 104/500).
CARTIER, Panthère, Cal 83, Boett nr. 8839710780, unisex, 27,5 x 28 (37,5) mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990, box (ej komplett).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), s.k. "Linen Dial", Chronometer, Ref nr. 1601, Serie nr. 3473159, Cal 1570, Verk nr. D432064, Boett nr. 1601, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, läderband, ca 1973.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Lady, Cal 608, Verk nr. 2708458, Serie nr. 1771401, Ref nr. 260.140.082, Boett nr. 260.1.86, damur, 19,5 x 28 (33) mm, 18K guld, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, oktober 1996, etui, ytterkartong.
Klockor Piaget
PIAGET, Haute Complication, Cal 212P, Serie nr. 582029, Boett nr. 14023, kronograf, unisex, 31,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, viklås i 18K guld, ca 1995.
IWC, Schaffhausen, Aquatimer, Cal 30120, Serie nr. 3836636, Ref nr. IW 329002, Boett nr. 5329055, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innerring, originallänk, viklås, cert, september 2016, box.
ZENITH, Elite, Star Glam Rock, Chronomaster, Cal 68, Verk nr. 03929, Ref nr. 16.1231.67/21.C626, damur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, diamanturtavla (37 st. 8/8), glasbaksida, briljantkrans (36 st. TW/VS-VVS, ca 2,52 ctv), läderband, viklås, cert, november 2008, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Classique, Cal 608, Serie nr. 2571130, Ref nr. 250.8.08, Boett nr. 1700226, herrur, 23 x 33 mm, stål, quartz, safirglas, monogram, läderband, ca 1997.
BREITLING, Avenger II Seawolf (3000M/10000 FT), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 1622278, Serie nr. 1622278, Ref nr. A1733110/BC31, Boett nr. 1814 B5, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, Professionallänk III, viklås, Ref nr. W4413/169A, cert, juli 2014, box, ytterkartong.