Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, mått 4,0 x 7,2 mm, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 2,9-7,1 mm, doserat, lås i 18K guld, cabochonslipad turmalin, fröpärlor, Stifbert för Engelbert, Stockholm 1964, längd 61 cm, knutet, vikt 15,7 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K guld/vitguld, 3 briljantsliapde diamanter ca 0,03 ctv, ca TCr-Ca/VS-SI, mått 2,0 cm, vikt 2,6 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/P, kedja 41 cm, vikt 1,6 g.
COLLIER, behandlade odlade sötvattenspärlor, rektangulära och cirkulära, lås i förgyllt silver, längd 45-52 cm.
ARMBAND, 18K vitguld. 344 brilljant - och åttkantslipade diamanter ca 9,34 ctv, ca TW/VS, längd 17 cm, vikt 37 g, enstaka diamanter med skador.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, smaragdslipade och ovalslipade topaser, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCa-Ca/SI-P, höjd 56 mm, vikt 22 g, stift/clips.
RING, 14K guld, smaragdslipad topas ca 50,0 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, 35,9 g, topsen med nagg.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/SI, Sandström & de Wit, Linköping 1994, stl 16 mm, vikt 14,8 g, etui.
RING, 18K vitguld, 5 rubiner, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g, stenar med nagg och skador.
RING, 18K guld, cirtrin, Stockholm 1921, stl 18,75 mm, vikt 3,4 g, citrinen med slitage.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-TCa/VS-SI, Göteborg 1972, stl 18,25 mm, vikt 3,8 g, mittstenen med nagg på kuletten.