Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021
TENNISARMBAND, 14K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv ca TCr-TCa/P, längd 20 cm, vikt 13,0 g.
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,47 ct, 7,67x5,27x3,44 mm, ursprung Sri Lanka, lätt slitna fasettkanter, något skev kulett och inneslutningar når ytan.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,17 ct, 6,48x5,45x3,51 mm, ursprung Sri Lanka, små nagg.
ARMBAND, platina, 9 äldre briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, K. Andersson, Stockholm 1938, längd 17 cm, vikt 9,8 g, säkerhetskedja, orginaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 4,2 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW/VS, vikt 0,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad ametist, höjd 18 mm, längd på kedjan 38 cm, vikt 5,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade något barocka sötvattenspärlor ca 11,5-12,5 mm, längd 43 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 89,3 g, knutet.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19ct, ca TW/P, höjd på hänget 8 mm, ankarkedja 40 cm, vikt 1,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/P, vikt 1,1 g, stift, ena diamanten har stora naturaler vid rondisten.