Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 8 carréslipade safirer, arbetad yta, höjd 20 mm, vikt 19,3 g, 1 safir med nagg.
RING, 18K vitguld, 18 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 19,5 mm, vikt 17,2 g, 1 diamant med ytlig inneslutning, ej stämplad.
ALTON, hänge silver, bergkristall, design Theresia Hvorslev, Falköping 1970, signerad, höjd 65 mm, vikt 13,2 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,43 ct, ca TCa(K)/skada i övrigt små inneslutningar, höjd 10 mm, vikt 0,7 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,47 ct, ca TCr(I)/P2, höjd 10,5 mm, vikt 0,6g, diamant med inverterade naturaler på krona och bord samt inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld/silver, syntetisk rubin, 12 rosenslipade diamanter, stl 18,25 mm, vikt 6,5 g, troligen omarbetad, några diamanter skadade.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17 mm, vikt 3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtslipade safirer, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, höjd 7 mm, vikt 1,9 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade South Seapärlor ca 11x12,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca W-Cr/VS, en sten är Ca, höjd 48 mm, vikt 12,6 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 10,5 mm, briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca W-Ca/VS-SI, höjd 50 mm, vikt 13,1 g, stift.
ARMRING, 18K vitguld, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, ca W/SI, justerbar storlek, vikt 3,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 9 mm, lås i 18K guld, längd 44 cm, knutet, vikt 44,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalformade Southsea pärlor, ca 13,5x11,5 mm, höjd 36 mm, vikt 6,7 g, krokar.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 6 - 9 mm, lås i 18K guld, längd 55 cm, vikt 34,1 g.