Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 st briljantslipade diamanter ca 1,96 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 st briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS-VS, hängande stjärnor, längd 35 mm, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 st briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, nagg på kulett.
TENNISARMBAND, 18K guld, 77 st briljantslipade diamanter ca 2,26 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,1 g.
RING, 18K vitguld, carréslipade smaragder, åttantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, slitage.
BROSCH, 18K guld/platina, gammal - och rosenslipade diamanter, syntetiska safirer, antik, längd 74 mm, vikt 5,4 g.
BROSCH, 14K guld/platina, safirer, gammal - och äldre briljantslipad diamanter, vikt 3,1 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,78 ctv, ca F-H/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,6 g.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCr(I)/P, blå safirer, Art Deco, stl 16,25 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ametister, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca W/SI, höjd 20 mm, vikt 5,1 g, stift, ametister med repor,
FISKBESTICK, 24 delar, silver, modell Svensk Spetsig, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, Markströms, Uppsala1927, totalvikt 1030,8 g, monogram.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, kullås i 18K guld, längd 45 cm, vikt 35,5 g, knutet.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 5,63 ctv enligt gravyr, ca TW-TCa(F-K)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 12,3 g, diamanter med nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, 22 prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 8,6 g, ringen är i behov av puts/rodinering.
LES MUST DE CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, certifikat, stl ca 15,75 mm, vikt 5,0 g, etui, storleksändrad.
ARMBAND, sterlingsilver, snidad grön agat, Mexico, längd 15 cm, bredd 4,6 cm, vikt 150,9 g.