Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021
RING, 18K guld/vitguld, 17 briljantslipade diamanter, ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 12,1 g, några diamanter med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer, 28 briljantslipade diamanter ca 0,16 ct ca W-Cr/P, vikt 1,1 g, stift, snurrebusar i gummi.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 10,7 g, några diamanter har nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, strass, krokar, vikt 4,3 g.
RING, platina, blå och orange droppslipad safir ca 2,50 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl ca 17 mm, vikt 14,2 g, skev ringskena, litet nagg på blå safiren vid rondisten, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, odlade sötvattenspärlor ca 8,6 mm, krokar, längd 4,5 cm, vikt 6,2 g.
COLLIER, förgyllt silver, ametister, orientaliska halvpärlor, antik, längd 44,5 cm, vikt 37,9 g, hänget är löstagbart, etui.
COLLIER, 3-rader, lapis lazuli, färgade odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, längd 43 cm.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,90 ct, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, höjd 17 mm, kedja 44 cm, vikt 2,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 9 mm, knappformade, stift, vikt 1,9 g.
STRÖMDAHL, enstenshänge med kedja, 18K guld, briljantslipad diamant 0,39 ct, ca TW/SI, längd 42 cm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka odlade sötvattenspärlor ca 40 x 15 mm, krokar, vikt 20,9 g.