Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021
CARMOSÉRING, 18K vitguld, akvamarin ca 1,70 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, antik- och åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, flera diamanter med nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor ca 6,9-13,2 mm, lås i sterlingsilver, From, längd 48 cm, vikt 77,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, syntetiska rubiner, Dahlgren & Co, Malmö 1925, stl 15,75 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Dahlgren & Co, Malmö 1918, stl 18,75 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld, safir, gammalslipade diamanter ca 0,06 ctv, Dahlgren & Co, Malmö 1929, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g.
TRESTENSRING, 23K guld/18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,57 ctv, stl 18,25 mm, vikt 6,5 g, gravyr.
CARMOSÉRING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/SI, Stockholm 1919, stl 18,5 mm, vikt 2,8 g, gravyr.
RING, 18K guld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 19,75 mm, vikt 5,4 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca TW(G)/P1, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, två baguetter med skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, silvergrå, stift, vikt 2,4 g.
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, kalcedon, färgade odlade sötvattenspärlor, lås och stift i sterlingsilver, längd 100 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10,5 mm, vikt 6,7 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, fasetterat glas, diameter 15 mm, vikt 12,5 g.