Avslutad | Moderna – Lördag 18 december 2021
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, ca TW/SI, 20 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g, enstaka sidostenar har nagg.
EBBA BRAHE, örhängen, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, tanzaniter, åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, höjd 42 mm, vikt 14,5 g, tanzaniterna har inneslutningar och sprickor som når ytan, flera diamanter har nagg och skador, originaletui.
EBBA BRAHE, örhängen, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, tanzaniter, åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, höjd 42 mm, vikt 14,5 g, saknar snurrebussar, tanzaniterna har inneslutningar och sprickor som når ytan, flera diamanter har nagg och skador.
GEORG JENSEN, sedelklämma, nr 368, sterlingsilver, Lene Munthe, mått 64x31 mm, vikt 15,4 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 5,9 g.
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/SI, Wide & Stars, stl 16 mm, vikt 13,2 g, repor, slitage, gravyr.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 smaragdslipade vita safirer ca 7,15 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant 1,00 ct, Fancy Light Yellow/SI1, 42 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Light Brown-Fancy Intense Yellow/SI-P, stl 16,75+ mm, vikt 3,3 g, mittstenen har väldigt tjock rondist, enstaka sidostenar har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 3,1 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 16 mm, vikt 3,1 g, huggies, en diamant har nagg på kronan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa(G-L)/SI, längd 18 cm, vikt 8,4 g, ett fåtal diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K svartrodierat vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18,5 cm, vikt 6,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,5 g, stift.