Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,4 g, gravyr.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Nilssons guldsmedja, Stockholm 1963, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 7,2 mm, lås i 18K guld, längd 45 cm, knutet, vikt 30,3 g.
RING,18K guld, rubiner, briljant och gammalslipade diamanter ca 0,32 ctv, stl 17+ mm, vikt 5,1 g, diamanter med nagg/skador.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca Cr/SI, stl 17,5 mm, I Sundström, Stockholm 1938, stl 17,5 mm, vikt 1,4 g.
Smycken Nål
NÅL, förgyllt silver, 2 rosenslipade diamanter, emalj, längd 65 mm, vikt 2,8 g, etui, diamanterna har skador, emaljskador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,7 mm, lås i sterlingsilver, safirer, längd 72 cm, knutet, vikt 54,1 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 7,0 mm, lås i silver, vita stenar, längd 36 cm, knutet, vikt 63,3 g, några vita stenar saknas,
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K rodinerat guld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g.
ARMBAND, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 6,2 g, svaga fattningar.
HÄNGE, 14K vitguld, briljantslipade diamanter 0,13 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 3,3 cm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca W-Cr/SI-P, vikt 5,5 g.