Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18k vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv ca TW-W/VS-VVS, huggie, vikt 1,3 gram.
RING, 18K guld, 3 smaragder ca 0,15 ctv, 4 briljanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS-SI stl 15,5 mm, vikt 2,5 g, smaragder med nagg.
ARMBAND, silver, vikingaskepp, genombruten stil, längd 20 cm, Martin Elmblad 1947, vikt 60,0 g.
COLLIER, kulor av delvis färgad agat, lås i förgyllt silver, längd 45 cm, vikt 135,3 g.
COLLIER, silver, stel, signerad Kuhlin, Stockholm 1974, längd ca 38 cm, vikt 25,2 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv ca W/VS, stl 16,75 mm, 2005, vikt 3,9 g, gravyr, en skadad sten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN,18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS-SI, mått 1,1 cm, vikt 2,6 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, färgstenar, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 16 mm, vikt 3,4 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipd diamant 0,13 ct, baguetteslipade diamanter ca 0,53 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 11 mm, vikt 3,4 g, huggies.
RING, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K vitguld, troligen orientaliska pärlor, pärlor 2,3-5,7 mm, längd 34,5 cm, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,8 g, nagg på rondist.