Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
SÅSKANNA, silver, på fyra fötter, B. Erlandsson, Göteborg 1904, höjd 75 mm, längd 200 mm, vikt 282,7 g, gravyr.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, cicelerad dekor, Adolf Fredrik Hervander, Kristianstad 1817, höjd 135 mm, diameter 149 mm, vikt 91,7 g, bucklor.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, cicelerad dekor, Hans Lyberg, Borås 1805, höjd 175 mm, diameter 130 mm, vikt 239,5 g, bucklor.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca W/SI, Kå-Ce, Stockholm 2013, stl 17,25 mm vikt 2,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/SI, höjd 32 mm, vikt 8,5 g, stift, ena diamanten med inverterad natural på kronan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/SI-P, stift, vikt 4,9 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, vikt 0,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 3,7 g.
TRESTENSRING, 18K guld/platina, 3 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCR/P, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, en diamant skadad.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 1,9 g, små nagg på kuletter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå kalcedon, månsten, infärgad akvamarin, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-Cr/VS-SI. höjd 58 mm, vikt 12,8 g, stift, enstaka diamanter med nagg.