Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,2 mm, sterlingsilver, dobbar som passar Ole Lynggaard, längd 48 cm, knutet, vikt 30,1 g.
ENGELBERT, brosch, silver, tre löv, design Stigbert, Stockholm 1948, mått 55 x 50 mm, signerad, vikt 18,3 g, skev nål.
ALTON, armband, silver, tigeröga, Pege för Alton, Falköping 1965, längd 19 cm, vikt 46,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, längd 82 mm, bredd78 mm, ankarlänk i standardsilver, längd 600 mm, finska stämplar, längd 35,8 g.
PÄRLCOLLIER, barocka färgade odlade sötvattenspärlor, lås samt detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 51 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, mått 4,0 x 7,2 mm, vikt 1,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ct, ca TW/VVS, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g.
REY URBAN, golfpeg, sterlingsilver, 48 mm lång, signerad, Stockholm 1997, vikt 13,9 g, originalask.
HÄNGE, 14K vitguld, hjärta, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 28 mm, vikt 4,0 g.
COLLIER, 18K guld, delvis rodierat, 40 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 39,5 cm, vikt 9,7 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 8 smaragder, 6 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-Ca/P, diameter 20 mm, vikt 4,7 g, creoler, smaragderna och diamanterna har inneslutningar som når ytan, smaragderna har nagg och skador.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,28 ct, ca TW/P, vikt 1,0 g, diamanten har inverterade naturaler och skada i anslutning till inneslutning.
ENSTENSRING, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/P, Iduna, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
SCHALINS, alliansring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, Story of Love, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, Iduna, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,00 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, stl 18,25 mm, vikt 4,6 g, några diamanter har nagg.