Avslutad | Klassiska – Lördag 23 oktober 2021
RING, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca River/VVS, engelska stämplar, stl 17+ mm, vikt 6,7 g, tre diamanter har skador.
ALLIANSRING, 18K roséguld, behandlade grön diamanter 0,45 ctv, Engelbert, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, coffee briljantslipade diamanter 0,39 ctv, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, röd orangea briljantslipade diamanter 0,45 ctv, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.
BROSCH, 18K guld/platina, smaragd ca 0,20 ct, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1904, längd 62 mm, vikt 4,2 g, några diamanter har nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,72 ct, ca TCa(L)/P1, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g,
STRÖMDAHL,alliansring, 18K guld, Stjärnringen, 5 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,40 ctv ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, 1984, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,88 ct ca TCa(K)/VS2, stl 18,25 mm, Birgitta Andersson Konstgjuteri, 1975, vikt 4,4 g, extra facett.
TENNISARMBAND, ca 17K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 4,05 ctv, ca W-Cr/SI-P, 22 smaragder ca 2,97 ctv, längd 17 cm, vikt 18,0 g, flera diamanter och smaragder har nagg, extra länkdel med 3 diamanter ca 0,55 ctv och 3 smaragder ca 0,40 ctv, längd 2,3 cm, vikt 2,3 g.
RING, 14K vitguld, 5 smaragder ca 0,60 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca River-Cr/SI-P, stl 15 mm, vikt 7,8 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radig, odlade pärlor ca 3,2-7,3 mm, lås i silver med ametist och paste, längd 47 cm, vikt 45,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner ca 2,07 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/P, stift, höjd 12 mm, vikt 2,7 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,37 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, längd 18 cm, vikt 6,1 g, ett fåtal diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,69 ctv, ca TW-TCa(G-L)/SI-P, längd 18,25 cm, vikt 6,2 g, någon enstaka diamant med nagg, något ojämnt ledat vid ett par ställen.
ARMBAND, 18K vitguld, glas, 52 briljantslipade diamanter ca 0,45 ct ca W-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 19,2 g.
PÄRLAVDELARE, för tvåradigt collier, 18K guld/vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VS-SI, mått 30x22 mm, vikt 16,1 g.